Instrukcja wymiany lampy w projektorze

Wymiana lampy z modułem w projektorze czy telewizorze projekcyjnym to bardzo proste zadanie. Niemniej mimo wszystko radzimy Panstwu postępować zgodnie z instrukcją obsługi, aby nie został pominięty żaden istotny krok. Bardziej skomplikowana jest wymiana samej, gołej żarówki. O ile trudniejsza jest taka wymiana? To zależy od różnych czynników, ale o tym dowiedzą się Państwo za chwilę. Generalnie sposób montażu jest ten sam dla lamp oryginalnych, generycznych czy zamienników.

Jeśli posiadają Państwo instrukcję obsługi do swojego urządzenia, to w niej znajdą Państwo szczegółowe informacje na temat wymiany lampy, w takim wypadku lepiej jest oczywiście postępować wg wytycznych producenta. W przypadku niektórych oryginalnych lampowych modułów, taka instrukcja bywa dołączona do opakowania z lampą. Jeżeli jednak nie mają Państwo oryginalnej instrukcji, pomocne będą nasze ogólne wskazówki dotyczące montażu lampy, które zebraliśmy poniżej.

W montażu nowej lampy mogą Państwu także pomóc nasze wideo instrukcje przedstawiające wymianę lampy w kilku popularnych modelach projektorów a także wideo pokazujące jak wymienić samą żarówkę.

Procedura wymiany lampy z modułem

 1. Jeśli projektor akurat tuż przed wymianą lampy był używany, to należy pozostawić go włączonego jakiś czas, aby wiatraczki wystudziły lampę. Gorąca lampa może spowodować pożar lub poważne poparzenia.
 2. Następnie projektor/TV należy wyłączyć i odłączyć od sieci elektrycznej.
 3. Teraz znajdź pokrywę, pod którą zamontowany jest lampowy moduł, odkręć śrubki, którymi jest przymocowany i wyjmij go.
 4. Odpowiednim śrubokrętem poluzuj śruby mocujące lampowy moduł – nie zawsze konieczne jest poluzowanie wszystkich śrub, starczy odkręcić jedynie te, które mocują moduł w projektorze.
 5. Chwyć moduł za (zazwyczaj metalowy) uchwyt.
 6. Trzymaj stabilnie projektor, następnie powoli i uważnie wyciągnij lampowy moduł korzystając z metalowego uchwytu. Jeśli moduł pewnie trzyma się w projektorze, można pomóc sobie przez lekkie naddźwignięcie go śrubokrętem.
 7. Przygotuj nową lampę. Jeśli kupiłeś lampę bez modułu (samą żarówkę), będzie konieczne zamontowanie jej w poprzednim module wg instrukcji, którą znajdziesz tutaj. Następnie wróć do tej instrukcji i postępuj wg następnych punktów.
 8. Wytrzyj przednie szkło modułu suchą, czystą szmatką. Ewentualnie można także wystrzeć wewnętrzną część żarówki, jeśli jest ona odkryta.
 9. Następnie włóż lampowy moduł dokładnie tak, jak wsadzony był ten poprzedni.
 10. Złóż metalowy uchwyt.
 11. Dokręć śruby mocujące moduł.
 12. Przyłóż pokrywę zabezpieczającą moduł i przyśrubuj ją. Nie ma najmniejszego sensu uruchamiać projektora bez umocowanej pokrywy, większość projektorów nawet się nie włączy.
 13. Teraz konieczne będzie zresetowanie licznika pracy lampy. Szczegółowy opis jak to zrobić, powinieneś znaleźć w instrukcji obsługi swojego projektora. Jeśli np. nie dysponujesz instrukcją, możesz skorzystać z naszego opisu – Jak zresetować licznik pracy lampy.
 14. Na koniec pozostaje już tylko włączyć urządzenie do kontaktu. Projektor jest teraz gotowy do użycia.

Procedura wymiany samej, gołej żarówki w module

Nigdy nie dotykaj żarówki gołymi dłońmi. Wymiany zawsze należy dokonywać w rękawiczkach lub trzymać żarówkę przez szmatkę. Tłuszcz i brud z dłoni, który nalepi się na powierzchnię żarówki, może doprowadzić do jej eksplozji podczas projekcji.

 1. Rozmontuj lampowy moduł tak, aby było można wydostać z niego starą żarówkę. Przy okazji usuń pył i wszelkie nieczystości z wnętrza modułu.
 2. Przyjrzyj się dokładnie, jak umocowane są kable. Sposób mocowania kabli dobrze jest sfotografować przed wymianą.
 3. Nastepnie przyjrzyj się dokładnie nowej żarówce i porównaj ją ze starą. Nowa żarówka może się różnić sposobem mocowania kabli.
 4. Odłącz kable od starej żarówki. Jeśli kable zamocowane są na stałe, tak że nie można ich wysunąć czy uwolnić śrubokrętem, należy je odciąć jak najbliżej żarówki.
 5. Wyciągnij teraz starą żarówkę i w jej miejsce umieść nową.
 6. Przyłącz kable do nowej żarówki. Jeśli trzeba było odciąć kable od starej żarówki, to nowe można przyłączyć na dwa sposoby:
  • Jeśli nowa żarówka posiada uchwyt do przyśrubowania metalowego oczka, należy przyłączyć takie oczko na koniec uciętego kabla a następnie przymocować oczko do uchwytu znajdującego się na żarówce – patrz obrazki 1-4. Na  żądanie klienta metalowe oczko wysyłamy wraz z żarówką.

  • Jeśli nowa żarówka ma przymocowane kable na stałe, to koniec starego kabla można połączyć nowym za pomocą rurki do łączenia kabli.
 7. Zmontuj cały lampowy moduł i wróć do poprzedniej instrukcji.

Jeśli o lampach wiedzą już Państwo, co potrzeba, to wystarczy już tylko wybrać tę właściwą

Szybkie wyszukiwanie lampy

Wystarczą dwa kliknięcia

Lampy do projektorów

Lampy do TV