Dlaczego lampy do projektorów są tak drogie?

Aby uzyskać jak najlepszą jakość projekcji, trzeba dysponować naturalnym i stabilnym podaniem barw, dostateczną rozdzielczością a także wysoką jasnością i kontrastem obrazu. A do tego potrzebne jest wysokiej jakości źródło bardzo silnego i jasnego światła.

Najlepiej w tej roli sprawdzają się żarówki rtęciowe

Obecnie w projektorach używa się głównie żarówki rtęciowe, zawierające płynną rtęć, która pracuje pod ciśnieniem 200 atm., natomiast jej temperatura podczas pracy żarówki sięga 1000°C. Żarówki te są zdolne, przy zwyczajowej mocy w przedzialne 120-300W, zaoferować dość długą żywotność a także dobrą stabilność obrazu przez cały okres swej standarowej żywotności określonej przez producenta (zwykle jest to ok. 2000h).

W celu osiągnięcia jak najlepszych parametrów pracy, przy produkcji lamp do projektorów używana jest cała gama opatentowanych technologii a także drogich, specialistycznych maszyn, co oczywiście przekłada się bezpośrednio na cenę końcowego produktu. Więcej informacji o technologiach używanych przy produkcji wysokociśnieniowych żarówek rtęciowych, możecie Państwo uzyskać korzystając z poniższych linków: Epson UHE.

Kto produkuje lampy do projektorów?

W większości przypadków producenci projektorów sami nie produkują lamp do swych urządzeń, lecz zlecają to zadanie firmom zewnętrznym. Obecnie na rynku przetrwało jedynie kilka zakładów specjalizujących się w produkcji oryginalnych żarówek rtęciowych, są wśród nich firmy tj.: Iwasaki (HSCR), Osram (P-VIP), Matsushita/Panasonic (HS), Philips (UHP), Phoenix (SHP), Ushio (NSH) i Epson (UHE) – w mawiasie podano nazwę technologii produkcji używaną przez danego producenta.

Oczywiście tym sposobem wydłuża się łańcuszek zależności między producentem a końcowym klientem. Ma to także wpływ na wzrost ceny produktu, niemniej jednak obok najdroższych oryginalnych lamp w oryg. modułach (są to zarówno lampy charakteryzujące się największą niezawodnością) mamy w ofercie i inne warianty), dzięki którym będą mogli Państwo wyraźnie zaoszczędzić. Mamy na myśli w szczególności zamienniki i lampy hybrydowe typu original inside (oryg. żarówka w nieoryg. kompatybilnym module) a także gołe, oryginalne żarówki (bez modułu montażowego).

Uwaga na podróbki!

Głównie z powodu wysokiej ceny oryginalnych lamp w ostatnim czasie na rynku zaczęły pojawiać się tzw. counterfeit lamps (czyli podrobione lampy). Są to, często łudząco podobne, kopie oryginalnych lamp w modułach, jednak tak naprawdę w modułach tych montowane są inne żarówki o bardzo różnej jakości – od faktycznie oryginalnych żarówek (Philips, OSRAM...) przeznaczonych na tzw. after market (do produkcji lamp typu original inside) aż po te najniższej jakości, tzw. chińskie no-name’y (zamienniki). Żarówki zamontowane w kompatybilnym module mogą być sprzedawane jako oryginalne lampy w nieoryg. modułach (original inside), niemniej jednak tylko w przypadku jeśli rzeczywiście użyte żarówki pochodzą od jednego z autoryzowanych producentów (Philipsm, OSRAM, USHIO, Matsushita czy Phoenix). Natomiast jeśli w module zamontowano inną żarówkę (no-name) to taka lampa może być sprzedawana jedynie pod szyldem lampy kompatybilnej (zamiennik).

Niestety nie wszyscy sprzedawcy są uczciwi. Zdarza się więc, że takie podrobione lampy oferowane są jako stuprocentowo oryginalne. Co więcej, aby łatwiej było przekonać potencjalnych klientów, że mają do czynienia z lampą oryginalną, nieuczciwi producenci podrabiają także oryginalne opakowania. Takie praktyki są oczywiście nielegalne i stanowią pogwałcenie etyki handlowej i obowiązujących przepisów. Producenci wytwarzający podróbki działają przy tym na niekorzyść tak producentów oryginalnych lamp jak i klientów, którzy tak naprawdę kupują inny produkt, zazwyczaj nie odpowiadający jakością lampie oryginalnej a przy tym często ponoszą koszty indentyczne jak w przypadku zakupu oryginalnego produktu.

Na szczęście w naszym sklepie nie znajdą Państwo takich produktów. Szanujemy naszych klientów, dlatego zależy nam, aby każdy kupujący był w pełni zadowolony z naszych usług i asortymentu, który oferujemy. Na szczęście przynajmniej część takich podrobioncyh lamp można relatywnie łatwo zidentyfikować głównie ze względu ich podejrzanie niskie ceny, które nie odpowiadają cenie lampy oryginalnej.

Jeśli o lampach wiedzą już Państwo, co potrzeba, to wystarczy już tylko wybrać tę właściwą

Szybkie wyszukiwanie lampy

Wystarczą dwa kliknięcia

Lampy do projektorów

Lampy do TV